DENİZLİ KEBABININ LEZZETİ

  • DENİZLİ KEBABININ LEZZETİ

Denizli kebabının diğer kebaplardan en büyük farkı etin seçimidir. Et seçiminde iyi beslenen ve sağlıklı 7-8 aylık süt kuzular kullanılmaktadır. Bu kuzuların, sırt kısımlarındaki lifli etleri ve doğal yağları ile birlikte pişirilmesi sağlanır. Ancak bu etin yavaş ve dumandan uzak şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Çünkü etin pişme süresi uzun olması, yemesini ve sindirilmesini kolaylaştıran etmendir. Pişirilmesi işleminde ise en önemli ayrıntı kütük odun kullanılmasıdır. Ancak herhangi bir ağaçtan değil yalnızca sakız ağacının odunlarından elde edilmiş olmasından kaynaklanır. Çünkü sakız ağacından elde edilen bu odunlar etin pişirilmesi esnasında is kokusunun oluşmasını engelleyerek daha rahat bir tüketim sunmaktadır. Aynı zamanda sakız ağacından elde edilen bu odunlar yüksek ısılarda yanarak etin istenilen kıvama gelmesini sağlamaktadır. Sakız ağacında yer alan odun üzerindeki lateksin kaynağı, sıcakta aktif olarak aromasını dağıtmaktadır. Bu hoş aroma da denizli kebabına özgü tadın oluşmasında destek vazifesi görür.

Tandır usulü tercih edilmese de lezzetinden şüphe edilmemektedir. Çünkü Denizli kebabının pişirilme usulü odun ateşine dayanmaktadır. Sabah saatlerinde yakılan bu ateş özel olarak döşenmiş tuğlaların üzerinden şişe takılarak 2-3 saat kadar pişirilir. Genellikle sabah saatlerinde yakılan ateş öğle saatlerine dek devam eder ve pişirilen kebaplar tüketilmeye başlanır. En lezzetli saatlerden biri de öğle saatleridir. Denizli kebabının pişirilmesine takiben dileyen porsiyon şeklinde yiyebilir. Alt kısmına özel pişirilen pideler serilerek servis edilir. Yanında ise söğüş salata tercih edilmektedir. Ancak bu tüketim esnasında en önemli ayrıntı da el ile yenmesidir. Bu yüzden kişilere çatal ya da bıçak verilmez. Etin kıvamı da oldukça yerindedir ve sindirimi esnasında da problem yaşatmaz.

Kullanılan yağın trans olmaması ve hayvanın kendi yağı olması da kolestrol açısından oldukça önemlidir.  Hem kullanılan etin kaliteli olması hem de doğru şekilde bir pişirme yöntemi uygulanması neticesinde ortaya çıkan enfes görüntü Denizli kebabına aittir. Bu kebabın tüketilmesi Denizli ilini ziyaret eden herkese tavsiye edilmektedir. Kebabın yapıldığı adres ise Kebapçı Dursun olarak bilinmektedir. Aradığınız lezzeti burada bulacağınızdan bir şüpheniz olmasın. Modern yaşantıya geçilse de bazı değerler korunarak nesilden nesile aktarılır. Bunun en güzel örneği de Kebapçı Dursun da yenilen Denizli kebabı olmaktadır. Bu kebabın tadının ve görüntüsünün bir başka yerde olması mümkün dahi olamaz.