Kuzu Kelle de Bulunan Vitamin ve Mineraller

Kuzu kelle oldukça sağlıklı bir besin ögesidir. Faydaları saymak ile bitmeyen kuzu kelleye yakından bakmak gerekirse:

– Kilo alınmasına destek olur.
– B12 vitamini yetersizliği olan kişilerde takviye edici bir besin kaynağıdır.
– Özellikle de gelişme döneminde olan çocukların tüketmesi gereken önemli bir besindir.
– İçerisinde bulunan kollajen miktarından dolayı özellikle kanser hastalarının kemoterapi aldıkları dönemde vücutlarındaki hasarı minimuma indirmeleri için kuzu kellesi tüketmesi önerilmektedir.
Kuzu kelle kolestrolün dengelenmesini sağlarken vücuttaki selenyum miktarının da artmasına neden olur. Vücudun direncinin artmasına ve soğuk algınlığı ile mücadelede olumlu sonuçları ortaya çıkmaktadır.

 

 

Halk arasında sıklıkla kullanılan ve bilinen bir durum vardır ki bu da kişilerin bir yerlerinde kırık ya da çıkık olduğunda kelle tüketmesidir. Çorbasının içilmesi birçok makro elementi (vücut için olması gereken tüm elementler) barındırmaktadır. Bu da kemik yapısının yeniden yapılanmasını sağlar ve kas sistemini güçlendirir. Hastalığın seyrindeki bu olumlu değişim yıllar boyunca geçmişten bu günlere gelmiştir. Ayrıca beyin gelişimini doğrudan etkileyerek kişilerin hafızalarının gelişmesini sağlamaktadır. Kuzu kelle, yüksek besin ögelerini barındırdığından dolayı tüketimi oldukça lezzetlidir Ancak kolestrol değeri yüksek olan kişilerin sürekli olarak tüketmesi önerilmez. Bu yüzden eğer koletrolünüz yok ise rahatlıkla tüketebilirsiniz ve acıkma sürenizi geciktirebilirsiniz. Kalp ve damar gibi ciddi rahatsızlıklarda kararında yenilen kuzu kelle olumlu etkiler göstermektedir. Tüketimi esnasında toksin atıcı besinler de kullandığınız takdirde bağışıklık sisteminiz de yeniden yapılanacaktır.

 

Kuzu etinin lezzetini bilen ve kuzuyu elleri ile ilmek ilmek hazırlayan Kebapçı Dursun ustadan bir de Denizli kebabı yemeniz gerekmektedir. Etin dayanılmaz hafifliği ile kendinize yeni bir tecrübe edineceksiniz.